Hagar Qim jest megalitycznym kompleksem świątynnym znajdującym się na śródziemnomorskiej wyspie Malta , sięgającym okresu 3600-3200 pne. Megalityczne świątynie Malty należą do najstarszych miejsc kultu religijnego na Ziemi . Vere Gordon Childe , profesor Prehistorycznej archeologii europejskiej:

"Odwiedziłem prehistoryczne ruiny w basenie Morza Śródziemnego, od Mezopotamii do Egiptu, Grecji i Szwajcarii, ale nigdzie nie znalazłem miejsca tak starego, jak to".

Megalitycznych kompleks Hagar Qim znajduje się na wzgórzu, na południowym krańcu wyspy Malta na grzbiecie ograniczonym miękkimi wapiennymi globigerinami . Wszystkie odsłonięte skały na wyspie został złożony w okresie oligocenu i miocenu okresach czasu geologicznego . Wapień Globigerina jest drugim najstarszym kamieniem na Malcie, zajmującym około 70% powierzchni wyspy. Budowniczowie użyli tego kamienia w architekturze świątyni.

Cechy architektury świątyni wykazują troskę o zapewnienie zakwaterowania dla ofiar składanych ze zwierząt ,do rytuałów całopalenia i wyroczni . Wnęki zostały wykorzystane jako depozytariusze dla pozostałych ofiar . W trakcie wykopalisk odkryto liczne posążki bóstw i bardzo zdobione ceramiki.

Kompleks Hagar Qim składa się z głównej świątyni i trzy dodatkowych budowli megalitycznych. Główna świątynia została zbudowana w latach 3600 i 3200 pne, jednak północne ruiny są znacznie starsze. Ściany zewnętrznej, zbudowany z wielkich bloków w pozycji pionowej, zaprojektowane do wewnątrz, tworząc tym samym niezwykle solidną budowę. Podstawowy kształt obejmuje plac i wydłużone owalne komory, półokrągłe wgłębienia oraz centralny kanał łączący komory. Konfiguracja ta jest powszechnie określany jako " koniczyna ". Sugeruje się również, że kształt świątyni w jakiś sposób naśladuje rzeźby sakralne znajdujące się w nich.