łowo "mudra" dosłownie oznacza gest. Czyli mudry są gestami, które maja wpływ na naszą energię lub nastrój. Zwykle są to gesty rąk, w których układamy swoje palce w określony sposób.
Każdy z nas spotkał się na pewno z mudrami gdyż występują na wielu obrazach, ikonografiach buddyjskich, hinduistycznych, statuach buddy, w ćwiczeniach jogi itp. Istnieją setki Mudr i są używane w buddyźmie od tysięcy lat. Mudry można podzielić na kilka rodzajów: uzdrawiające, magiczne, do medytacji.
Poniżej przedstawiam kilka fragmentów obrazów pokazujących gesty Jezusa oraz innych świętych.
Z prawej strony z kolei znajdują się zdjęcia gestów tzw. jogi małych palców. Po środku jest opis gestu.


Prana Mudra

Opuszki palców serdecznego, małego i kciuka są razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.
(Mudra Życia)
Kościół :Jezus zatrzymuje trzy palce wskazując w górę lub na dół. Jest to symbol Świętej Trójcy, Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Joga:Polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku, podnosi witalność i doenergetyzuje cały organizm. Redukuje objawy senności i nerwowości.Prithvi Mudra

Opuszki palca serdecznego i kciuka są złączone (lekko przyciśnięte do siebie). Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.
(Mudra Ziemi)

Kościół: Jezus zatrzymuje trzy palce wskazując w górę lub na dół. W tym przypadku trzyma palce zwrócone ku górze. Jest to zwykłe ćwiczenie ortodoksyjnych kapłanów.

Joga: Ćwiczenie tej mudry wyrównuje deficyt energetyczny organizmu, działa przeciwko słabościom psychicznym i przeciwdziała witalnemu wyniszczeniu. Jeśli w czasie chodzenia czujemy się niestabilni i niepewni, to mudra ta pomoże nam w odzyskaniu uczucia zaufania do siebie samego i odzyskania równowagi.


Gyan Mudra

Czubek kciuka i palca wskazującego lekko stykają się. Pozostałe trzy palce pozostają wyprostowane (nie spięte).
(Mudra Wiedzy)Kościół : Nigdy nie więdnąca róża (i koniczyna w drugim przypadku). Róża jest w ręku Marii, Matki Jezusa, która dała życie nigdy nie więdnącej róży, którą nazywamy Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Jest to porównanie Jezusa do najszlachetniejszego ze wszystkich kwiatów.
W drugim przypadku Św. Patryk trzymana w palcach koniczynę, symbol Irlandii. 

Joga: Jest to uniwersalny środek przeciwko duchowemu napięciu i wewnętrznemu bałaganowi, wzmacnia pamięć, polepsza możliwości koncentracji i wzmacnia duchowo. Powoduje wzmocnienie psychiczno-duchowe. Pomaga przy bezsenności i nadmiernej senności, przy depresjach oraz przy wysokim ciśnieniu krwi. Zaleca się szerokie praktykowanie tej mudry, zwłaszcza, że pogłębia ona działanie innych mudr.