"Naturalna moc duchowych przewodników zwierząt nie zostało utracona. Wiedza i władza przewodników zwierząt żyje i może być skutecznie wykorzystana do poprawy naszego życia i całego stworzenia. Dzieje się tak dlatego, że stanowią one jedność z naturą"...

Manataka


Zwierzęta są cudownie szczęśliwymi stworzeniami. Nie ma wątpliwości, że mają piękne, zrównoważone emocje. Kochają i bronią siebie. Odczuwają żal i smutek a jednak nigdy nie było wojny między gatunkami zwierząt. Nic nie wiedzą o chciwości, zazdrości i nienawiści.

Mają wiele niezwykłych zdolności i korzystają z nich wyłącznie na korzyść swojego rodzaju. Jest powód, dlaczego Stwórca połączył nas wszystkich razem na tej samej planecie. Między innymi na pewno dlatego, aby uczyć się od siebie.

Załóżmy, że zwierzęta są z nami, aby nas uczyć. A mają wiele potężnych lekcji do przekazania. Przypominają nam, że jesteśmy tylko małą częścią stworzenia, że ​​każda część stworzenia ma miejsce, że każde stworzenie ma swoje własne umiejętności i mądrości. Tą mądrość możemy czerpać zarówno z udomowionych zwierząt jak i z ogromnego dziedzictwa mitów, folkloru czy symboliki.

Kiedy poszukujemy wiedzy o zwierzętach, ważne jest, aby znać jego symboliczne znaczenie jako punkt odniesienia i porównania, jednak musimy pamiętać, że symbole kulturowe i ich charakter różnią się w różnych miejscach geograficznych jak i w różnych czasach i mogą faktycznie nie odzwierciedlać natury zwierzęcia takiej jaka jest lub jak my ją czujemy czy odbieramy. Najważniejsze , jak we wszystkim , jest odnalezienie w sobie odpowiedzi na to co czujemy i co myślimy patrząc na dany rodzaj zwierząt, jakie budza w nas emocje i jakie lekcje daja nam w życiu.

Wartość symboliki zwierząt od lat doceniano również w kontekście używania ich jako kodu informacji umieszczanych na kartach tarota. Jak wiemy, język symboli używany w nich jest bardzo wieloraki a duchowa natura zwierząt bardzo doceniana. Dlatego powstało tak wiele talii, w których stosuje się je na różnym poziomie. Czasem są to talie poświęcone w całości zwierzętom, czasem poszczególnym gatunkom, ale i są takie talie, gdzie obecność zwierząt jest po prostu tylko jednym z wielu artystycznych elementów i w całości komponują swój przekaz. Warto więc zastanowić się jakie wartości duchowe czy informacje zostają nam przekazane za pomocą konkretnych zwierząt. W kolejnych podstronach postaram się umieścić opis znaczeń symboliki wybranych z nich.