Czakra korzenia

1. Czakra korzenia daje świadomość i żywotność całemu ciału, wnosi energie seksualne, jest siedzibą kundalini. Z tą czakrą wiąże się pierwszy krok w transformacji człowieka.
Pozytywnie pracująca energetyzuje i wzmacnia ciało, pobudza krążenie krwi, układ mięśniowy i kostny. Daje poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, rozwój osobowości.
Jej cechy negatywne, to lęk, niezadowolenie, zachłanność. Uśpienie sił twórczych, lęk o zdrowie, pustka wewnętrzna, uciekanie w świat marzeń. Jest siedzibą zbiorowej odpowiedzialności.

Mantra - LAM.
Żywioł - ziemia.
Kolor - czerwony.
Liczba płatków lotosu - 4.
Ton - C.
Zmysł - węch.
Zapach - cedr, patchuli.
Gruczoł - nadnercza.
Kamień - krwawnik, rubin, jaspis, granat, agat, koral.

 

Czakra sakralna

2. Czakra sakralna, SVADHISTHANA, zlokalizowana poniżej pępka, zarządza jamą brzuszną, narządami płciowymi, układem moczowym, kontroluje wszystkie płyny w ustroju, odpowiada za moce twórcze człowieka.
Z tą czakrą związane jest poczucie winy, przyjemności, popęd płciowy. Poprzez tę czakrę wyrażamy swą twórczość, zainteresowanie życiem.
Mantra VAM
Żywioł - woda.
Kolor - pomarańczowy.
Liczba płatków lotosu - 6
Ton - D.
Zmysł - smak.
Zapach - drzewo sandałowe, ylang-ylang
Gruczoł - jądra, jajniki
Kamień - krwawnik, pomarańczowy kalcyt, bursztyn.
Czakra pępkowa HARA. Znajduje się pod pępkiem. Kontroluje i zasila jelito grube i cienkie, wyrostek robaczkowy, nerki, nadnercza. Wpływa na żywotność ciała, na jego ciepłotę. Reguluje ciśnienie krwi. Jest punktem ciężkości ciała i ośrodkiem instynktu poznawczego.

 

Czakra splotu słonecznego

3. Czakra splotu słonecznego (Surya) - MANIPURA, zlokalizowana powyżej pępka bliżej mostka. Wnosi witalność i siłę ciała, inteligencję, siedziba " ego", podświadomości i wewnętrznego dziecka. Zarządza jamą brzuszną, przeponą, żołądkiem, wątrobą, śledzioną, trzustką. Za jej pomocą jest energetyzowane całe ciało. Jest to najważniejsza elektrownia energii w ciele człowieka.
Na poziomie trzeciej czakry uczymy się doświadczeń życia, poznajemy pragnienia, emocje, ludzkie uczucia stają się głębsze. Z tej czakry człowiek przenosi się na wyższe poziomy. Prawidłowa funkcja tej czakry to równowaga emocjonalna, spokój, akceptacja samego siebie i świata. Dobry stosunek z otoczeniem, poznanie własnych potrzeb - ograniczeń, spontaniczność, szczerość, otwartość.
Cechy negatywne występujące przy niedoborach energetycznych w trzeciej czakrze to złość, nienawiść, egoizm, skłonność do nałogów, niedowartościowanie samych siebie, zbyt dużo dajemy z siebie, świat jest pełen przeszkód, przeszkadzają nam opinie innych.
Mantra - RAM.
Żywioł - ogień.
Kolor - żółty.
Liczba płatków lotosu - 10.
Ton - E.
Zmysł - węch.
Zapach - cynamon, rozmaryn, geranium.
Gruczoł - śledziona.
Kamień - cytrynian, żółty jasper, złoty kalcyt, bursztyn, topaz, awenturyn.

 

Czakra serca

4. Czakra serca - ANAHATA, zlokalizowana na mostku. Związana z funkcją serca i układu krążenia, układu immunologicznego, wzrostu, za górną cześć pleców, skórę, podnosi samoświadomość i miłosierdzie.
Zaburzona praca tej czakry powoduje choroby serca, układu oddechowego, astmę, gruźlicę, nowotwory.
Wrota do Dantien. Łączy energie ziemskie i duchowe.
Wyrównuje poziomy trzech czakr niższych i trzech wyższych, Na poziomie czakry serca rozpoczyna się zatracanie własnego Ja. Czakra serca również łączy się z trzecim okiem. Dobrze wybalansowana to miłość do drugiego człowieka, pomoc w jego problemach, samoakceptacja, wewnętrzny spokój, znika strach, wielka ufność do świata, wybaczenie.
Niewybalansowana to nadwrażliwość.
Mantra - YAM
Żywioł - powietrze.
Kolor, zielony - różowy, złoty.
Liczba płatków lotosu - 12.
Ton - F.
Zmysł - dotyk.
Gruczoł - grasica.
Zapach - róża, jaśmin.
Kamień - turmalin, różowy kwarc, zielony adwentur, malachit., kunzyt.

 

Czakra gardła

5. Czakra gardła - VISUDDHA, zlokalizowana na szyi, tuż nad dołkiem międzyobojczykowym. Związana z jamą ustną, krtanią, tchawicą, gruczołem tarczycy, układem limfatycznym, uszami, ośrodkiem mowy. Wpływa na komunikację, twórczość, emocje. Nadmiar energii powoduje gadatliwość, zadufanie w sobie. Niedobór energii to problemy z mówieniem, brak cierpliwości słuchania innych. Wyższy rozwój tej czakry rozwija jasnosłyszenie.
Czakra piąta jest połączona z czakrą drugą - sakralną.
Pierwsze wrota do Pustki Buddy.
Mantra - HAM.
Żywioł - przestrzeń.
Kolor - błękitny.
Liczba płatków lotosu - 16.
Ton - G.
Zmysł - mowa, słuch.
Gruczoł - tarczyca.
Kamień, niebieski turkus, akwamaryn, szafir.

 

Czakra trzeciego oka

6. Czakra trzeciego oka - AJNA, zlokalizowana między brwiami. Wpływa na pracę przysadki mózgowej, za centralny układ nerwowy, kontroluje głowę i całe ciało, oczy, twarz, nos, otwiera intuicję, trzecie oko, telepatię, panowanie nad sobą.
Schorzenia wywołane dysharmonią tej czakry związane są z narządem wzroku, gruczołów dokrewnych, cukrzycy, zaburzenia neurologiczne, alergie, bóle głowy.
Wyższy rozwój tej czakry otwiera trzecie oko - jasnowidzenie, widzenie aury, zdolności parapsychiczne. Wiedza płynie intuicyjnie, duże zdolności intelektualne, myślenie abstrakcyjne.
Niedobór energii powoduje złą naukę, ograniczenia w myśleniu, zawężone spojrzenie na różne życiowe sprawy. Takie osoby narzucają innym swój sposób myślenia. Częste bóle głowy, halucynacje, koszmary.
Drugie wrota do Pustki Buddy.
Mantra - WOM, OM.
Kolor - indygo.
Żywioł - umysł, wzrok.
Liczba płatków lotosu - 96.
Ton - A.
Zmysł - trzecie oko, szósty zmysł.
Zapach - hiacynt, mięta, jaśmin.
Gruczoł - przysadka mózgowa.
Kamień - lapis lazuli, fluoryt, szafir, sodalit.

 

Czakra korony

7. Czakra korony - SAHASRARA, zlokalizowana na czubku głowy. Zarządza centralnym układem nerwowym, szyszynką, mózgiem. Zbalansowana wnosi spokój, doskonałą równowagę, czujemy opiekę sił wyższych. Rozwija wewnętrzną wiedzę, intuicję, daje dostęp do kronik Akashy. Jest bramą kosmiczną, połączeniem z najwyższym źródłem.
Trzecie wrota do Pustki Buddy.
Mantra - OM, AUM.
Kolor - fiolet, fiołkowy, biały.
Żywioł - energia kosmiczna.
Liczba płatków lotosu - 1000.
Ton - H.
Zmysł - duch, zmysły wyższe.
Zapach - lotus, lawenda.
Gruczoł - szyszynka.
Kamień - ametyst, kryształ górski, diament.


Rozwój czakr w ciele człowieka przebiega na różnym poziomie. Na początku czakry muszą się rozwinąć. Jest to czasami bardzo długi proces trwający wiele wcieleń. Taki człowiek jest uczniem. Przychodzi jednak ta chwila, kiedy te ośrodki energii zaczynają się budzić. Rozpoczyna się proces wtajemniczenia.