Litoterapia, czyli leczenie kamieniami jest dobrze znaną od 3 tys. lat nauką, powszechnie stosowaną już w starożytności. O ich wpływie na kondycję fizyczną i psychiczną byli przekonani Babilończycy, a także Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Starożytni medycy i astrologowie polecali noszenie kamieni jako niezawodny sposób na zdrowie.

Dziś leczenie za pomocą kamieni ma coraz więcej zwolenników i przeżywa renesans.
Kamienie posiadają zarówno energię jak i skład chemiczny, oba te czynniki emitują wpływając i oddziałują na nasz organizm. Każdy rodzaj kamienia charakteryzuje się określonymi właściwościami, ma specyficzną wibrację, bardziej lub mniej dla nas odpowiednią.

  • Kamienie emitują energię. Energetyzująco wpływają na nasze samopoczucie, szczęście itp… Ich skład chemiczny może mieć dla nas reperkusje zdrowotne. Biżuterii nie nosi się tylko z powodów estetycznych! Już sama radość z pięknej ozdoby uzdrawia! Jest w tym jednak coś więcej!
  • Magia, czar, wyższa (podświadoma, nadświadoma) potrzeba. Podobnie jak z pożywieniem, mamy na coś ochotę, ponieważ organizm potrzebuje danego składnika. Minerały fascynowały od wieków mistyków i magów filozofów i uczonych. Odkryto wiele niezwykłych właściwości kryształów, a wiedza starożytna coraz więcej potwierdzeń znajduje w najnowszych badaniach fizyków nad cząsteczkami. Coraz rzadziej słychać głosy, że wibracje kamieni szlachetnych i ich wpływ na człowieka to nic innego, jak zabobon. To zdumiewające, że człowiek od zawsze otaczał się kamieniami. Budował z nich siedziby i ołtarze, wykorzystywał jako leki, ozdoby, talizmany i amulety.Australijscy Aborygeni wiedzą na temat leczniczych cech kamieni więcej niż współcześni naukowcy. Ci ostatni jednak przyznają, że wszystkie organizmy żywe na Ziemi zbudowane są z form krystalicznych. Strukturę kryształu mają nasze sole komórkowe, tkanka tłuszczowa, limfa, krew, system nerwowy. Toteż można na zasadzie rezonansu oddziaływać kamieniami na organizm żywy (człowieka, zwierząt a nawet roślin). Wystarczy przyłożyć do czoła np. kryształ górski aby po chwili poczuć przyjemne pulsowanie i rozluźnienie, ulgę i spokój. Badania potwierdziły, że ułożone odpowiednio wokół głowy kryształy - zmieniają zapis encefalogramu.
  • Świat minerałów -jest najbardziej skrystalizowanym przejawem materii na Ziemi, najbardziej zwartym kondensatem energii, kryształy są jak żywe istoty, które nieustannie rosną i podlegają tym samym prawom co świat organiczny.Praca z kamieniami dotyczy przede wszystkim stref energetycznych człowieka otaczających ciało fizyczne w formie owalu. Każda z warstw energetycznych ma swoją gęstość i częstotliwość . Ciało fizyczne posiada najwolniejsze wibracje. Wszystkie warstwy są ze sobą połączone i oddziałują na siebie nawzajem. Każda z nich ma własny transformator energetyczny zwany czakrą. Pomiędzy systemem energetycznym a ciałem fizycznym istnieją ściśle określone relacje.
  • I I tak : czakry główne usytuowane są wzdłuż głównego kanału energetycznego- położonego na linii kręgosłupa a każda czakra ma powiązanie z określonym gruczołem dokrewnym i układem nerwowym a poprzez układ nerwowy ma także łączność z poszczególnymi narządami wewnętrznymi. Aby człowiek mógł doświadczać psychofizycznej harmonii , wszystkie ośrodki muszą być otwarte i zrównoważone. U większości ludzi jednak aktywność czakr jest rozregulowana głównie z powodu chronicznego stresu, wykazując w danej czakrze nadmiar lub niedobór energetyczny. Równoważenie układu energetycznego przy pomocy litoterapii jest przez naturoterapeutów często stosowaną metodą.W minerałach występują te same biopierwiastki, które wchodzą w skład związków chemicznych występujących w organizmie ludzkim. Ich rola jest istotna dla prawidłowej budowy i czynności. Fakt ten ma zapewne ogromny wpływ na zdolność rezonansu pomiędzy człowiekiem a minerałem.