stnieją dwa podstawowe rodzaje wróżenia z kamieni. Pierwszy opiera się na interpretacji wróżby poprzez wybór typu i koloru kamieni, drugi z kolei jest intuicyjnym odczytem znaczenia znaków runicznych wyrytych na dowolnych kamieniach. Obie metody wymagają przede wszystkim  nauczenia się pracy z intuicją oraz wiele badań i zgłębiania  wiedzy. Potrafią odpowiedzieć nam na wiele pytań na różnych poziomach potrzeb.

Podstawowa i najprostsza metoda pracy z nimi, to stawianie pytań, na które mogą paść odpowiedzi tylko "tak" lub "nie". Przy takiej wróżbie potrząsamy woreczkiem ,w którym znajdują się kamienie, równocześnie rozważamy w myślach nasz problem a następnie zadajemy pytanie. Sięgamy do wnętrza worka  i wyciągamy kilka kamieni (najlepiej trzy). Po ułożeniu ich przed sobą zastanawiamy się nad ich znaczeniem w odniesieniu do postanowionego pytania. Przy interpretacji bierzemy pod uwagę ich znaczenie oraz położenie ( proste bądź odwrócone). Przy bardziej skomplikowanej metodzie pracy , w tym momencie bierzemy również pod uwagę rodzaj kamienia, jego kolor, próbujemy go odnieś do odpowiedniego czakramu lub do astrologii. Zastanawiamy się nad jego strukturą, kształtem i tym co chce nam przekazać. Jeśli ma na sobie wyryte znaki runiczne, bierzemy oczywiście pod uwagę znaczenie każdej wybranej runy.

Metody wróżenia z kamieni są prawie identyczne jak wróżenie z kart Tarota, Run i innych. Gdy zostało zadane pytanie i dostosowana odpowiednia do nich energia, próbujemy znaleźć odpowiedź. Kiedy wybieramy trzy kamienie i układamy od lewej strony ku prawej stosujemy równie prostą w rozkładzie, ale znacznie trudniejszą w interpretacji wróżbę przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Odpowiednio dane kamienie odnoszą się do tych czasów. Z lewej strony kamień reprezentuje przeszłość, w środku pokazuje teraźniejszość a z prawej pokazuje to, co przyniesie przyszłość. W konsultacji z ich mistycznym i elementarnym znaczeniem, możliwe jest zobaczenie danej sytuacji : co miało wpływ na przebieg , jaki stan jest obecny i co się stanie pod wpływem przeszłych zdarzeń. Dokładnie jakie żywioły postrzegane są w kamieniach poprzez ich kolor, jaki jest ich energetyczny odbiór na ciało astralne danego człowieka i czego możemy oczekiwać po odpowiedzi lub co należy uczynić, by rozwiązać problem czy odmienić los. Interpretując te znaki, można odgadnąć informacje dotyczące rozwiązania problemów lub przepowiedzieć przyszłość.Każdy nowy odbiorca powinien zapoznać się i przyzwyczaić do  energii swoich kamieni,aby poczuć ich moc i odczuć ich wibracje. Jak w przypadku większości obiektów wróżebnych i talizmanów, są one dostosowane psychicznie i fizycznie do energii człowieka, który z nimi pracuje. Stają się jednością energetyczną. Kiedy medytujemy z kamieniami powinniśmy trzymać je mocno w dłoni lub możemy ułożyć je wokół własnej osi czy na ciele według czakramów. Bardzo prostą metodą obcowania z ich mocą jest po prostu ułożenie ich pod poduszką do snu (wcześniej oczyszczone zgodnie z zasadami). Dzięki takim metodom synchronizacji energii,  kamienie staną się bardzo pomocne w osiągnięciu zamierzonego celu lub rozwiązaniu nurtujących problemów.