Poniższy opis odnosi się do Futharku Starszego, który zawiera 24 symbole czy litery. Oczywiście jeśli popatrzymy na runy pod kątem numerologicznym są to również 24 liczby.
Każda runa posiada kilka możliwych znaczeń, choć niektóre mają wyraźnie jedno dosłowne tłumaczenie. Równocześnie każda z nich została powiązana z mitologią nordycką, co z kolei wymaga od nas zapoznania się również z tym tematem. A przecież to dopiero początek drogi poznania run...

Podzielmy runy na 3 ośmioznakowe aettiry, gdzie każdy niesie swój odrębny potencjał czy energię:

  • I. Aettir Freji pokazuje na życie codzienne jednostki, jej okres dzieciństwa i wzrastania, jego stawanie się w pełnym tego słowa znaczeniu, a w nim:
    Fehu, Uruz, Thurisaz, Ansuz, Raido, Kaunaz, Gebo, Wunjo
  • II. Aettir Hagali pokazuje na siły i prawa natury, którym podlega czlowiek, to jest czas jego doświadczania i wchodzenia w trudny świat dorosłych, a w nim:
    Hagalaz, Nauthiz, Isa, Jera, Eihwas, Perthro, Algiz, Sowelo
  • III. Aettir Tyra pokazuje na życie codzienne w ujęciu społecznościowym, pokazuje nas na tle szerszym, naszej przynależności do świata, w którym żyjemy i rzecz którego pracujemy, a w nim:
    Teiwaz, Berkanan, Ehwaz, Mannaz, Laguz, Ingwaz, Othala, Dagaz

 

I. Aettir Freji

1. Fehu

Znaczenia: "bydło", bogactwo materii, dobrobyt, dobre wsparcie finansowe oraz poszukiwanie sukcesu w sferze materialnej, w biznesie.

Jest to również runa dążenia do zdobywania środków finansowych, kariery i innych dóbr materialnych; Niesie ze sobą bezpieczeństwo finansowe, bo to właśnie w jej świetle będziemy je budować.
Fehu jest również przypomnieniem, że nasz świat dopiero się zaczyna i mamy szansę na wykreowanie dobrego życia, jednak pomimo pierwotnej tęsknoty duszy do duchowości, teraz jest najlepszy czas, aby zbudować swoje miejsce na ziemi. To ona budzi w nas świadomość ziemskich potrzeb, odpowiedzialności za siebie i przypomina, że nadal jesteśmy częścią wszechświata. I tak jak w przyrodzie naturalna jest potrzeba wzrostu, tak i my podlegamy tym prawom. Prawom pomnażania, obfitości. Dlatego praca, którą teraz rozpoczniemy da nam wiele satysfakcji, nie tylko materialnej. Fehu daje bowiem wsparcie we wszystkich prozaicznych sprawach życia codziennego, dając ognistą siłę do parcia na przód.

Oto nasza droga życiowa się rozpoczyna, wszechświat będzie nam na niej sprzyjał, pamiętajmy jednak, aby podążając tą drogą jednocześnie nie stracić z oczu duchowej podróży.

2. Uruz

Znaczenia: "tur", myśliwy, siła, upór, pasja, intensywność osiągnięć, seksualność, męskość, rytuał przejścia, zakończeń i nowych początków, śmiertelność.

Tury były dzikimi wołami o wielkim porożu, nieposkromionymi, posiadającymi ogromne rozmiary (prawie wielkości słoni). Z opisów w starych kronikach i z zachowanych drzeworytów wynika, że tur był bardzo podobny do dużych ras bydła. Rasa wymarła w XVII wieku na skutek polowań za ich ogromnym porożem, które było wysoko cenione ze względu na charakterystycznie gięte rogi. Tury były również używane do tzw. rytualnych polowań, jako przejście do męskości.

Ta runa uosabia siłę i może oznaczać pokonanie przeszkód, aby coś osiągnąć przez samą wolę i wykorzystywanie swoich instynktów. Podobnie jak w przypadku młodych ludzi, którzy polowali na tura, aby wejść w wiek męski. Uruz jest również runą pokazującą na własną śmiertelność, przypominając nam, że śmierć jest naturalną częścią cyklu życia, ponieważ zwiastuje nowy początek. I ten nowy początek, pełen siły tura, chęci działania pozwalającej z wiarą patrzeć na całe życie jest właśnie częścią energii tej runy.

Przynosi siłę, zdrowie, nowe możliwości. Wystarczy tylko nie bać się i sięgać po to, co daje życie. Okazje zawsze należy wykorzystać a przy Uruz mamy dodatkowo wsparcie szczęścia początkującego.

3. Thurisaz

Znaczenia: Thor, przeszkody, niepokojące zmiany, cierpliwość, introspekcji, mądrość, pomysłowość

Runa Thurisaz przynosi zmianę mającą nieprzyjemny charakter, która jednak, podobnie jak u Olbrzymów, jest pozytywną zmianą w dłuższej perspektywie. Ta runa mówi nam nie o strachu, ale pokazuje na chwilę przed podjęciem decyzji. To ona radzi nam szukać podpowiedzi w sobie, ale aby odebrać lekcję musimy się nauczyć słuchać i pozwolić, aby doświadczenie dało nam siłę. Jest również runą inspiracji i pomysłowości, budowania twardych podstaw w naszej rzeczywistości. Upadasz - powstań. Znajdź rozwiązanie. Jest bardzo blisko Ciebie, wystarczy wsłuchać się w siebie. Czy ciernie pozostawią ślady? Oczywiście, że tak. Wyciągnij lekcję z życia, ale też pilnuj, aby nie stały się Tobą. Człowiek uczy się od małego poprzez wytrwałe dążenie do celu. Jak dziecko, które stawiając pierwsze kroki upada i szybko powstaje po to, by znowu upaść. Dopóki nie wymyśli sposobu lub nie wyćwiczy techniki chodzenia. Ale i potem w dorosłym życiu przecież umiemy chodzić, a ciągle zdarza się nam upaść. Bądź silny jak olbrzym i wytrwały w swoich celach. Bądź pomysłowym Thorem, który walczy o słuszną sprawę.

4. Ansuz

Znaczenia: zasilanie, przywództwo, szukając równowagi i harmonii, ważną wiadomość, mądrości, próżności.

Runa ta jest związana z Odynem, który był zarówno Bogiem Wojny jak Bogiem Mądrości. Charakter jego obłudy ostrzega nas o potrzebie równowagi, zwłaszcza w przywództwie. Według Voluspy dał ludziom oddech a wraz z nim możliwość mówienia. Ale przy tej runie zawsze trzeba pamiętać, że stare powiedzenie "mówienie jest srebrem a milczenie złotem" doskonale się sprawdza. Bacz na to co mówisz i do kogo mówisz, wszak zgodnie z mistycyzmem europejskim "słowo stało się ciałem". Jest tu bardzo duże powiązanie z mądrością przekazów, z mądrością w ogóle. Wszak to Odyn poświęcił siebie, aby doznać oświecenia. Czyli złożył najwyższą ofiarę. I dał ją ludzkości w postaci run. Runa Ansuz jest posłańcem, ujawniającym wiedzę i inspirację z boskiego źródła. Używaj jej właściwie. Niech będzie źródłem porozumienia i mądrości.

5. Raido

Znaczenia: jazda, podróż, odnowienie cyklu, zmiana lokalizacji, rozszerzenia horyzontów, nowych doświadczeń, przeznaczenie, stagnacja, potrzeba zmian.

Raido reprezentuje podróż w aspekcie zarówno fizycznym jak i duchowym. Innymi słowy może oznaczać prostą wycieczkę lub jakąś podróż, przeprowadzkę; a może również stanowić ostrzeżenie, że twoja sytuacja jest w stagnacji, a potrzeba nowych doświadczeń i pomysłów jest konieczna. Runa Raido mówi również o naszej duchowej podróży, na której stale coś nowego się pojawia, zmieniają się ścieżki oferujące nowe możliwości na każdym kroku. A może po prostu nie pędź tak do przodu, zatrzymaj się. Czysty w ogóle słyszysz potrzeby swego ducha? Niewątpliwie bardzo ciekawa runa, która będzie wyzwaniem, ponieważ z jednej strony upomina, że stoimy w miejscu tracąc czas a z drugiej strony tych co poszukują będzie upominała, czy nie za szybko jadą. Natura lubi bowiem równowagę.

6. Kenaz

Znaczenia: Pochodnia, Światło, ogień, Odrodzenie, przełom, mądrość, rozwiązania, inspiracje, kreatywność, otwarcie się, oświecenie.

Runa Kenaz stanowi źródło światła, które przynosi zrozumienie i wiedzę. Jak światło rozświetla ciemność, tak przynosi również i błysk inspiracji czy kreatywności. Rozwiązania problemów nagle stają się jasne, a do głowy wpadają nowe idee i myśli.

Jeśli popatrzymy na Kenaz z innej strony, jako runę ognia, to musimy pamiętać o wielkiej sile jaką niesie ze sobą ten żywioł. I oczywiscie może on nieść nas do sukcesu czy zwycięstwa w sprawach, o które walczymy, ale i z drugiej strony zawsze trzeba przy nim uważać, aby się nie spalić w tej walce. Innymi słowy zwycięstwo może nas kosztować wiele a i palce przy okazji można sobie sparzyć. Czasem taki ogień jest wręcz niezbędny, aby oczyścić atmosferę czy żeby w ogóle ruszyć do przodu. Pamiętajmy również, że jest to żywioł, nad którym jest trudno zapanować. Rozszalały ogień może narobić wiele szkód, ale z drugiej strony okiełznany daje choćby możliwość ogrzania się czy przygotowania zdrowego posiłku.

7. Gebo

Znaczenia: Prezent, poświęcenie, hojność, miłość, honor, połączenie, lojalność, relacje, przebaczenie.

Gebo jest runą, która reprezentuje wagę naszych relacji z innymi ludźmi, od miłości, lojalności aż po dobre partnerstwo. Może również oznaczać ofiarę w postaci materialnej lub duchowej, w której znajduje się cena osobistego poświęcenia, a co za tym idzie i możliwość wyboru: tak lub nie. Jednak generalnie jest to runa mająca bardzo pozytywny wydźwięk, zapewniając nas, że bez względu na cenę, którą trzeba będzie ponieść, nagroda czeka wielka.

Gebo jest również runą miłości, pierwszej miłości, cudownych wspólnych doznań, kiedy jesteśmy nastawieni zarówno na dawanie jak i branie. Kiedy jest w nas równowaga emocjonalna. Jest runą wsparcia, realizacji marzeń i cudownych prezentów od losu.

8. Wunjo

Znaczenia: Sukces, radość, zwycięstwo, chwała, łaska, zdrowie, nagrody, harmonia, współpraca, prawda, dobro, dobrobyt, zadowolenia.

Wunjo jest radosnym przypomnieniem, że szczęście jest w Twoich rękach. To oznacza czas, w którym burza, minęła, i nie ma już nic do zrobienia, a tylko wygrzać się w zadowoleniu i przyjemnościach życia. Dobrze wykorzystać ten czas z przyjaciółmi i rodziną. Cieszyć się chwilą wytchnienia, bo jest ona nagrodą za poniesione trudy. Z wunjo rozwiązania przychodzą łatwo, sukces jest w powietrzu, a prawda zwycięża. Jednak to także przypomina nam, że tak jak wszystkie rzeczy w życiu, również i ten stan jest tymczasowy. Kolejne runy bowiem niosą nowe wyzwania, do których teraz w wunjo należy zebrać siły i się przygotować. Weź więc ten czas i wykorzystaj go jak najlepiej dla siebie.

 

II Aettir Hagali

9. Hagalaz

Znaczenia: Grad, burza, wyzwania, siła destrukcyjna, kryzys, drastyczna zmiana.

Hagalaz pojawia się na początku drugiego aettyru,r eprezentując tym samym zarówno zakończenie jak i nowy początek; wyzwanie, które należy przetrwać - tak jak musimy przetrwać burzę, która szaleje nad naszymi głowami. Podobny wydźwięk posiada "Wieża" w Tarocie. Choć nie są to siły przyjazne, to jednak konieczne, aby mogła nastąpić jakakolwiek zmiana w naszym życiu. Przełamanie starych wzorców, czy relacji, które utrudniają nasz rozwój. Runa ta pozwala nam uświadomić sobie, że bez względu na to, jak trudne rzeczy wydają się w tej chwili,jest to jedynie "pobudka", która oferuje postęp, który zaprowadzi nasbliżej naszych celów. Zapowiada ważne, transformujące sprawy. Jest to w zasadzie etap życia, który nie sposób ominąć, jeśli chcemy się rozwijać, lub do czegoś dojść. Dlatego tak ważnym jest przejść przez te siły zwycięsko i z podniesioną głową.

10. Nauthiz

Znaczenia: Potrzeba, konieczność, pustka, brak, niezadowolenie, przeciwności, trudności, frustracje, opóźnienia, ograniczenia, przetrwanie, cierpliwość, wytrzymałość.

Naudiz oznacza ogólne poczucie niezadowolenia, rozczarowania i braku równowagi w życiu, w którym czujemy potrzebę czegoś więcej, co prowadzi nas do frustracji. Jest to runa, która doradza nam cierpliwość i wytrwałość, zachęca do ponownej analizy naszych potrzeby i wartości, oraz do akceptacji tego co jest. Wewnętrznej siły dodaje świadomość, że jest to tylko doświadczenie edukacyjne. Rozczarowania, opóźnienia czy traty bywają jej udziałem, ale w zasadzie jej rolą jest głównie przypomnieć, że i te są częścią naszego życia, a przede wszystkim są przemijającym doświadczeniem, czasem koniecznym do przejścia, aby wejść na właściwe tory.

11. Isa

Znaczenia: Lód, stagnacja, zawieszenie, potwierdzenie, cierpliwość, ukryte niebezpieczeństwo wycofanie, refleksja, czystość, komin energetyczny

Runa Isa ostrzega, aby nie działać z pośpiechem, ale zachęca do refleksji i odsunięcia się od danej sytuacji w tej chwili. Kontemplacja i ocena są konieczne. Isa może również oznaczać ukryte niebezpieczeństwa czyhające pod powierzchnią. Wskazuje na okres opóźnień planów czy wszelkich działań. Jest również runą potwierdzającą nasze cele, nie poddawaniu się presji otoczenia. jesteś jak lód, wiesz czego chcesz i do tego zmierzasz. Bądź wytrwały w swoich planach, bo sukces zostanie osiągnięty, natomiast w tym i teraz momencie sytuacja się wstrzymuje. Wymaga więcej determinacji, cierpliwości i mądrości od nas. Jest to również runa czystych intencji i energii spływających z kosmosu do nas. Może wskazywać na okres, kiedy więcej zyskamy koncentrując się na sobie, swoim rozwoju, duchowosci, niż na konkretnych zadaniach. Ale ten czas koncentracji jest niezmienny, aby kiedyś przekuć swoje plany na osiągane cele.

12. Jera

Znaczenia: Żniwa, pory roku, rok, czas obfitości, profit, nagroda, przyczyna, skutek, rozwój, cykl życia, pozytywne zmiany, postęp, sprawiedliwość.

Jera oznacza nadejście wiosny, kiedy gorycz ostatniej zimy (jak widać z dwóch ostatnich run) w końcu minął, a nadszedł czas czerpania korzyści a postęp wchodzi w życie. Runa ta przypomina nam, że cierpliwość i wytrzymałość, na które byliśmy w dwóch ostatnich runach wystawieni - opłaciła się. W życiu bowiem wszystko podlega naturalnemu cyklowi i zmianom, tak jak pory roku, a teraz możemy cieszyć się owocami naszej pracy. Może to również oznaczać czas jednego roku i świętowania, naturalnego rozwoju i cudownego cyklu życia.

13. Eihwas

Znaczenia: Cis, siła, wytrzymałość, ciągłość, ochrona, punkt zwrotny, zmiana.

Cis jest drzewem bardzo mocno wpisanym w symbolikę i tradycję run. Jako drzewo posiada bowiem magiczne moce i ogromną wytrzymałość, często było używane do tworzenia łuków łucznika. Eihwaz jest mistyczną runą, pełną energii przejścia ponieważ jako 13 runa w alfabecie leży w samym centrum wydarzeń. W takim ujęciu bardzo często jest po prostu związana z punktem przejscia, puntem zwrotnym w naszym życiu dając równocześnie ochronę na tej ścieżce zmian. Kontynuowanie podróży na niej jest bowiem priorytetem a dzięki Eiwas będziemy mogli to zrobić w pełni wiary, że dotrzemy do celu. Wytrwałość, mądrość i siła są jej atrybutami. Ale pamiętajmy, że jej strzały mogą być zatrute, dlatego ważne jest, aby ścieżka na którą wchodzimy była pełna dobych intencji.

14. Perthro

Znaczenia: Tajemnica, sekret, nieznane, gra, ukryte znaczenia, los, przeznaczenie.

Pertho jest runą owianą tajemnicą, a mimo to sugeruje kilka rzeczy, takich jak: nieznane i nieuchronność swego losu. Bardzo ciekawa runa, która wymaga od każdego własnego stosunku do niej w sposób szczególny. Powiązana z karmą i tajemnicą. W jej tle zawsze odbywają się niezbyt sympatyczne niespodzianki losu, które dopiero wyjdą na światło dzienne po jakimś czasie. Niesie ze sobą energię, na którą w ogóle nie mamy wpływu. Wszystko jest grą losu czy przeznaczenia. Naszą rolą jest tylko to przyjąć, ponieważ taka jest lekcja karmiczna. Perthro uczy nas, że są sprawy w życiu, które nie są przeznaczone dla nas do zrozumienia, i doradza się nam wierzyć w siebie, aby dokonać właściwych wyborów, stosując mądrość i rozsądek których nauczyliśmy się po drodze.

15. Algiz

Znaczenie: Ochrona, Boża pomoc, obrona, pomoc, wsparcie.

Algiz jest runą posiadającą ogromne możliwości ochronne, oferuje więc pomoc i wsparcie, pochodzące zwykle z boskiego źródła. Sama runa oznacza, że przetrwamy - cokolwiek się stanie, ponieważ sami posiadamy do tego niezbędne cechy. Umiemy zawalczyć o siebie i mamy ku temu narzędzia. Algiz doradza nam, aby mieć świadomość, że nadchodzi czas, aby zachować jasny umysł, pamiętając, że w życiu zawsze trzeba kierować się zasadami i działać ze współczuciem dla innych. Jest też runą, której ochrona jest bardzo szczególna. Nie zamyka przed nami drzwi spraw niebezpiecznych. Nie. Pozwala nam doświadczać i wchodzić na nieznane ścieżki, ale prowadzi po nich bezpiecznie. Tak jak łoś porusza się po bagnach pewnie, bo zna właściwą drogę, tak Algiz mówi "chodź, zaprowadzę Cię; ze mną jesteś bezpieczna".

16. Sowelo

Znaczenia: słońce, światło, pozytywna energia, życiodajne siły, spełnienie, odkrycie, jasność, czystość, całość, wzrost, zwycięstwo, gojenie, płodność w energii męskiej

Jak słońce, Sowelo symbolizuje życiodajną energię, której cudowne światło umożliwia wzrost i rozprasza ciemności. Runa ta przedstawia czas pełen optymizmu i radości, w którym można nabrać siłę tak niezbędną do przeprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu. W tym słońcu zdecydowanie należy się ogrzać. Jest bezpieczne i pełne nowych pomysłów wprowadzających nowe cele w ruch. Sowelo jest runą działania, zdolności i witalności, oczyszczenia i uzdrowienia. Podpowiada, że osiągnięcie celu jest możliwe tylko dzięki pasji i naszemu zaangażowaniu. Nie lubi stagnacji, jeśli teraz nie damy z siebie wszystkiego, na kolejną szansę może każe nam długo czekać.


III Aettir Tyra

17. Teiwaz

Znaczenia: nordycki bóg Tyr, odwaga, obowiązek, prawda, zwycięstwo w walce, przywództwo, determinacja, odpowiedzialność, zręczność, sprawiedliwość, poświęcenie, ścieżka wojownika.

Jest to runa Tyra, boga wojny, walki i siły, a także honoru, prawa, sprawiedliwości. Tyr zwany był "jednorękim", gdyż stracił rękę podczas próby poskromienia wilka Fenrira. Bogowie, zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowi ten potwór, poprosili krasnoludy o sporządzenie cienkiej i delikatnej sieci, do założenia której starali się podstępem nakłonić Fenrira. Wilk pozwolił sobie nałożyć sieć pod warunkiem, że jeden z bogów włoży dłoń do jego pyska. Gdy odkrył, że wpadł w pułapkę, odgryzł dłoń Tyra, ponieważ to właśnie on przyjął ryzykowny zakład. Uważa się, że Tyr pierwotnie pełnił rolę bóstwa naczelnego, którą stracił później na rzecz Odyna.
Runa Teiwaz reprezentuje więc wszystkie cechy tego wielkiego boga-wojownika, czyli: męstwo, odwagę, heroizm i godność w poświęceniu siebie dla większego dobra. Może ona również oznaczać, że dane wyzwanie powinno być spełnione, oraz wskazywać na potrzebę odwagi, dyscypliny i mocy, potrzebnych do zapewnienia sobie sukces.

18. Berkanan

Znaczenia: Brzoza, narodziny, płodność, obfitość, młodzież, energia kobieca, nowy początek, wzrost, wyzwolenie, odżywianie, uzdrawianie.

Brzoza była atrybutem skandynawskiej bogini małżeństwa i rodziny Frigg. Symbolizowała więc miłość, małżeństwo, wesele, rodzinę, ognisko domowe, poród i czystość. Ale nie tylko. Stanowiła również doskonały amulet chroniący przed czarami. Dlatego też dawniej niemowlęce kołyski wykonywano najchętniej z drewna brzozowego, aby strzegło noworodka przed rzuconym urokiem. Z kolei zasadzona przy grobie brzoza miała chronić przed duchami, według chrześcijan podobny cel miał spełniać krzyż brzozowy. Słowianie, którzy grzebali zmarłych nogami na wschód, sadzili ją zawsze od strony północnej grobu. Przypisywano jej magiczne działanie – z jej pomocą można było pozbyć się wycieńczenia i dreszczy. Drzewo brzozy jest więc powiązane głównie z magią kobiecą końca i poczatku. Symbolizuje czas nowych początków i wzrostu. I tak runa Berkanan przedstawia macierzyństwo i żeńskie cechy, dostarczanie pożywienia, opiekę, bezpieczeństwo domu i rodziny, czyli wszystko o co może tylko kobieta zadbać. Berkanan może również oznaczać narodziny dziecka, lub drugą szansę na zrealizowanie czegoś w życiu. Przekazuje kobietom sztukę leczenia.

19. Ehwaz

Znaczenia: jazda, transport, stały postęp, wola, ruch, partnerstwo, lojalność, praca zespołowa, energia, wsparcie, niepokój.

Ehwaz jest runą konia a tym samym jest związana ze wszystkimi cechami, które reprezentuje on sobą. Po pierwsze koń jest od dawna częścią historii i mitologii człowieka na całym świecie. Symbolizuje szybkość, siłę, wdzięk i piękno. Pokazuje na wysiłek, który jest konieczny do osiągnięcia sukcesu. Mozolna, wytrwała praca. Runa Ehwaz oznacza wiec ruch i postęp, w sensie fizycznym, jak i duchowym. Przypomina nam również wartości partnerstwa, współpracy i pomocy w naszej podróży, zakorzenionych w wzajemnego zaufania, podobnie jak relacji między człowiekiem a koniem.

20. Mannaz

Znaczenie: Człowiek, ludzkość, społeczność, świadomość społeczna, rodzina i znajomi, współpraca.
Runa Mannaz jest symbolem człowieka, naszych wzajemnych relacji i naszych wewnętrznych jaźni. Mówi o więzi, która łączy nas wszystkich jako ludzi, o naszej wrodzonej potrzebie współdziałania ze sobą, o naszym związku z siłami natury i boskości. Mannaz wydobywa na światło dzienne i pokazuje, że oto nadszedł czas zwrócić uwagę na nastroje społeczne oraz na uczucia i postawy w relacjach z innymi. Podkreśla współpracę, harmonię i tolerancję, uwagę, kreatywność i jedności.