Hebrajskie imię Mika'el znaczy któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!". W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Michał (Mika'il) jest jednym z ważniejszych aniołów. W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). W niektórych pismach wczesno-chrześcijańskich, zależnych od apokaliptyki żydowskiej, Michał bywa utożsamiany z Jezusem. U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Innym atrybutem archanioła Michała jest ognisty miecz.

Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Jako taki jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Michał jest uważany również za patrona sklepów spożywczych, żeglarzy i marynarzy, spadochroniarzy. Jest Archaniołem ochrony, spokoju, odwagi, miłosierdzia, cierpliwości, kariery, osiągnięć, kompetencji psychicznych i motywacji. Rządzi również obfitością, pieniędzmi i wzrostem. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia. Przywoływany przez celebransa w obrzędach egzorcyzmu. Jest aniołem skruchy, miłosierdzia, sprawiedliwości i przynosi dar cierpliwości. Potężny Archanioł Michał jest obrońcą ludzkości. Michał rządzi Słońcem, wschodem, porą roku lato, żywiołem ziemia, niedzielami i czwartkami. Kolorami Michała są wszystkie żółte, złote, i brązy, ale i ciemnoniebieskie, purpurowe i białe. Kamień metalu i złoto. Symbolami Michała są obnażony miecz, tarcza oraz szala sprawiedliwości.

Dzięki temu dostrojeniu Archanioł Michał będzie pracował z Tobą w rozwoju nie osądzającej postawy oraz rozwijał twoje zdolności telepatii, channellingu, świadomych podróży eterycznych itp.