Archanioł Rafał występuje w Piśmie Świętym Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: „Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański „(Tb 12,15). Kościół rzymskokatolicki czci go jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów. Jego imię oznacza "Bóg uzdrowił" lub "Bóg uzdrawia".

Rafael leczy choroby, rany, ludzi, a także planetę Ziemię - to jest jego najważniejsze zadanie. Nadzoruje wiatry wieczorne - zwykle delikatne tak jak Rafał. W Księdze Salomona, Rafael daje pierścień Salomonowi, który pomaga mu zakończyć budowę świątyni. Również jemu przypisuje się poinstruowanie Noego na temat tego, jak zbudować arkę. Jako uzdrowiciel pomógł również złagodzić ból Abrahama po obrzezaniu. To Rafael pomógł uzdrowić Ziemię po Wojnie w Niebie. Archanioł Rafał jest patronem niewidomych, nauki, nauczania, medycyny, wszystkich pracowników medycznych i podróżnych. Jest Archaniołem szczęśliwych spotkań, modlitwy, miłości, uzdrowienia, radości i światła nauki, mądrości, wiedzy, odosobnienia. Rafaelowi nie są też obce zasady umowy, pozwy i procesy prawne, a także działalność gospodarcza szczególnie handlowa.
Rafael jest lekarzem z anielskiego królestwa, Boskim uzdrowicielem, który wspiera samo -uzdrowienia i pomaga odnaleźć wewnętrzne wytyczne, miłość, współczucie, piękno i inspiracje, aby pomóc innym leczyć. Wraz ze swymi legionami aniołów uzdrawiania przynoszą uleczenie w całości: ciała, umysłu i ducha. Rafael pomaga nam iść drogą cudów, na której delikatnie nas prowadzi do harmonii. Uzdrowienie duszy zawiera wszystkie nasze relacje, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, bo dochodzi tylko do niej, gdy pełna realizacje nas się manifestuje. Niechęć do zielonego płomienia Archanioła Rafała zawsze oznacza, że nie czujemy się swobodnie z naszymi emocjami. Jego energia jest bardzo spokojna i pełna ciepłej wibracji. Rafael posiada również władzę w wypędzaniu złych duchów!
Afirmacja: Archaniele Rafaelu, pomóż mojemu ciału, umysłowi i duszy, aby stały się całością.

Archanioł Rafael obdarzy Cię wsparciem w otrzymaniu anielskiej odwagi i boskiego uzdrowienia. On pomoże Ci iść przez życie bardziej odważnie i pomoże rozświetlić swoją drogę w przyszłość. Ponadto, z pomocą Rafała będzie można skuteczniej unikać wyzwań i przeszkód życia ... a także bardziej wyraźnie zobaczyć możliwości i duchowe korzyści, które nadejdą. AngelLink Archanioła Rafaela zapewni również wsparcie dla Ciebie w procesie gojenia. Jest znany jako "boski uzdrowiciel" i pomoże ci odkryć "boskiego uzdrowiciela" w sobie.