Punkt komfortu w Portrecie Psychologicznym

 

Punkt komfortu określa przestrzeń w każdym z nas, w której czujemy się dobrze, bezpiecznie i właśnie komfortowo. To jest miejsce, do którego uciekamy w sposób bardzo naturalny, miejsce które daje nam schronienie. Nasza czysta przestrzeń, w której zawsze możemy naładować bateryjki, zebrać myśli, czy w sposób naturalny uciec się do niej, aby po prostu znowu poczuć się dobrze.

Każdy posiada swój własny punkt komfortu. Określa on dla nas naszą własną bezpieczną przystań, od której zależy nasze poczucie bezpieczeństwa, spokój i równowaga. Wszystko we wszechświecie wymaga harmonii. Człowiek, jako część tego co nas otacza, poddany jest również tej prostej zasadzie. Spokój, równowaga, harmonia czy właśnie komfort są niezbędnym czynnikiem dla zdrowego funkcjonowania.

Niezależnie od tego, obszar komfortu może się zmieniać, ewoluować tak samo jak my się rozwijamy czy dojrzewamy. Na jednym etapie życia komfortem będzie chaos na innym spokój i cisza. Wszystko jest względne. Niezależnie od intensywności charakter tej energii będzie nas określał w sposób bardzo szczegółowy. Ponieważ jeden będzie uwielbiał głośną muzykę, drugi ciszę; permanentne podróże albo zacisze swego domu. Poznanie tego, co wpływa na nasze dobre samopoczucie jest również kluczem do zrozumienia nie tylko siebie, ale i drugiego człowieka. Jest wspaniałym narzędziem do zrozumienia naszego partnera, dzieci, współpracowników… Popatrzmy więc, w jaki sposób zrozumieć drugiego poprzez Portret Psychologiczny na przykładzie jednej z pozycji Portretu - punkt komfortu.

  

W jaki sposób można go scharakteryzować, kiedy dana osoba ma określony punkt komfortu psychicznego archetypem liczby XXII.

XXII jest energią, która będzie dodawała dużo radości, spontaniczności, potrzeby zmiany otoczenia czy ludzi. Charakteryzuje ją zamiłowanie do podróży, a więc najwspanialsze doznania będą miały miejsce w trakcie wypraw (jeśli obok dodatkowo zobaczymy archetyp IX wówczas również możemy być pewni, że dana osoba uwielbia wypady szczególnie w góry, oraz inne miejsca odosobnienia, a kiedy obok jest XIV – wówczas tą idealną przestrzenią jest morze, jezioro itp.). Niezaprzeczalnie ogromnym atutem danej osoby będzie duża ciekawość życia czy doświadczania nowych rzeczy. To oczywiście będzie się realizowało zwyczajnie poprzez zamiłowanie do nowinek technicznych, czy gadżetów, ale też to co ważniejsze będzie pokazywało, że monotonia będzie jej wrogiem a nuda będzie popychała do coraz to nowych wyzwań. Silna potrzeba doświadczania, czasem bardzo ekstremalnych emocji, może stanowić niebezpieczną grę w życiu. Ale XXII doskonale umie balansować na linii. Charakterystyczny otwarty intelekt, pomysłowość i dziecięca ciekawość świata będzie się realizowała w grupie, poprzez przyjaciół i wspólne zabawy. Śmiech, dowcip i ciągłe wygłupy mogą nie każdemu się podobać, ale wszyscy z tą energią będą je uwielbiać. Choć na pewno z czasem w życiu dowcip będzie coraz bardziej poważny a chęć do figli czy żartów będzie przybierała inny charakter. W ogóle świat będzie dla wszystkich obdarzonych komfortem w XXII bardzo sprzyjający, będzie niósł wiele dobrych doznań czy ekscytujących zdarzeń. Otwartość, serdeczność i duża tolerancja będą emanowały na wszystkich wokół, ponieważ osoby te będą otaczać się właśnie taką energią. Zwykle dlatego, że w takiej energii same będą czuły się dobrze. Oczywiście są to również urodzeni miłośnicy małych dzieci wraz z którymi uwielbiają eksplorować świat i zabawę.

A dlaczego jest ważne znać takie szczegóły. O ile w odniesieniu do siebie oczywiście doskonale znamy obszary, w których czujemy się dobrze. Ale całkiem innego znaczenia zaczyna sprawa nabierać, kiedy posiadamy taką wiedzę o naszym partnerze, czy koleżance, czy współpracowniku. Dlaczego? Otóż, aby właśnie wykorzystać jak najlepiej potencjał danej osoby. Kiedy wiemy, w jakim obszarze ktoś czuje się dobrze wówczas możemy właśnie tą przestrzeń wzmacniać czy zaprzyjaźnić się z nią w każdy inny sposób. Na przykład idealnym miejscem do poruszania trudnych tematów z osobą w komforcie XXII jest podróż, spacer, sytuacja, w której należy podjąć szybkie decyzje. Wiedząc to, nie sadzamy naszego partnera na kanapie do poważnych rozmów, tylko zabieramy np. na spacer do parku. W takiej przestrzeni rozmowa pójdzie znacznie łatwiej i korzystniej, ponieważ to jest komfortowe miejsce dla tej osoby.

Przykładów takich można mnożyć, najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie prostej prawdy, że kiedy znamy dokładnie siebie lub drugiego człowieka jesteśmy w stanie lepiej zadbać o dobrą atmosferę, o stworzenie przyjaznych i bezpiecznych warunków dla każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. I wreszcie możemy z miłością pokłonić się nad potrzebami swoimi oraz naszych bliskich.

A w jaki sposób obliczyć w Portrecie punkt komfortu, jego interpretację w odniesieniu do pozostałych archetypów oraz znaczne więcej poznasz na moich warsztatach Portretu Psychologicznego, na który serdecznie Cię zapraszam.

Jolanta