Carnac to największe na świecie skupisko megalitów. Około 4000-5000 różnej wielkości menhirów rozrzuconych jest na obszarze ponad 4 km na północ od niewielkiej miejscowości Carnac we Francji. To najważniejszy zabytek prehistoryczny w Europie, dużo starszy niż piramidy w Egipcie czy słynny Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Bez wątpienia, kamienne szeregi rzeczywiście robią ogromne wrażenie. Zwłaszcza wieczorem, albo w nocy, gdy obserwujemy je w świetle księżyca, widok jest absolutnie niesamowity.

Istnieje kilka teorii dotyczących powodów wybudowania tych konstrukcji. Po pierwsze przypuszcza się, że było to prehistoryczne obserwatorium astronomiczne. Druga teoria dopatruje się w tym zwykłego cmentarzyska. Inni twierdzą, że kamienne posągi to zaklęci żołnierze mający skutecznie odstraszać intruzów i zapewniać miejscowej ludności spokój.

Wiele menhirów zniszczono w minionych wiekach. Chłopi, którym kamienie przeszkadzały w pracach polowych, wywracali posągi. Część padła ofiarą "obrońców" wiary chrześcijańskiej, którzy kamienne megality przekuli na pomniki świętych i krzyże. Na szczęście zostało jeszcze bardzo wiele innych kamieni...