Karty Dworskie pełnią bardzo różną rolę w rozkładach. Potrafią wskazywać zarówno osoby zaangażowane w daną sprawę jak i różne aspekty osobowości samego kwerenta. To one również pokazują na pewne szanse i możliwości wystąpienia danego zdarzenia oraz w jaki sposób będą się one rozwijały. Przyjrzyjmy się im pod kątem danej sytuacji jako jednostki, które będą odgrywały pewną rolę w danej sytuacji. Co mogą sobą przynieść czy wnieść do danej sprawy.


Królowie

Co reprezentują jednocześnie wszystkie karty Królów? Przede wszystkim autorytet, z którego wynikają pozostałe cechy. Wszyscy podejmują decyzje, wszyscy delegują obowiązki oraz wszyscy pełnią odpowiedzialność za innych, bez względu na to, czy dana sytuacja jest rodzinna czy służbowa. Reasumując, można powiedziec, że ich decyzje wpływają na innych. Drugim bardzo ważnym aspektem kart Królewskich jest to, że reprezentują pewnego rodzaju mistrzowstwo, bądź osiąganie go. Bardzo często wskazują po prostu na postać ojca. W związku z tak silnymi wibracjami, oczywiste jest, że każdy Król będzie w danej sytuacji odgrywał bardzo istotną rolę. Czy to będzie właśnie osoba, która będzie podejmowała decyzje za Kwerenta, czy i w jakiś pośredni sposób oddziałują na kwerenta - określają boczne karty. Mogą po prostu określać sytuacje i sprawy, które będą się toczyły poza wiedzą i świadomością kwerenta, ale będą miały ogromny wpływ na jego życie. Np. Zarząd podejmujący decyzje o likwidacji oddziałów, co w ostatecznym rozrachunku skutkuje na koniec wypowiedzeniem dla kwerenta. To bardzo ekstremalny przykład, ale w świetny sposób pokazuje udział Królów w całej sytuacji. Jest on kluczowy, ale... W talii tarota mamy czterech Królów , a każdy z nich może oddziaływać i mieć wpływ tylko na swój obszar. Przykład: Król Pałek to człowiek celu, i w takich obszarach będzie oddziaływał. Zwykle ukierunkowany na biznes i efekt , może być doskonałym biznesmenem , politykiem czy dyrektorem zarządzającym. Pełen pasji i pomysłów rozpala się, kiedy ma wizję doskonałego przedsięwzięcia, wypala go marazm. Może być orędownikiem "idea fix".

Królowe

Królowe z kolei są tymi postaciami, które mogą wprowadzić jakąś pomoc dla danej sytuacji lub poradę. Kiedy Królowa pojawia się w rozkładzie oznacza to, że chce ona w danym momencie pomóc kwerentowi. Ma takie życzenie i posiada taką mądrość i często moc. Pomimo tego, że często wpływy ich sięgają daleko poza scenę zdarzeń, to ich pomoc nie jest bez znaczenia. Bywają bowiem przyjacielem, mentorem czy pocieszycielem. Oczywiście każda z Królowych posiada swój obszar działania. I tak Królowa Pałek jest znana z silnej samoświadomości, imponującej prezencji i magnetycznego uroku. Doskonale rozumie jak użyć osobistej siły i silnej woli do realizacji celów. I tego będzie uczyła kwerenta. Będzie również popychała do działania , ponieważ jest bardzo zmotywowana na celu. Inne energie rządzą Królową Kielichów. Wszystkie rzeczy czuje głębiej dlatego rozświetla wzajemne relacje, intymne związki oraz głębokie emocjonalne przeżycia. Doskonale wyczuwa energię danej sytuacji, a więc będzie pomagać zrozumieć sprawy, czy inne osoby zaangażowane w sytuację. Natomiast Królowa Mieczy będzie prawdopodobnie najbardziej inteligentną osobą jaką znasz. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest połączeniem inteligencji z mądrością płynącą z życiowych doświadczeń. Jej obszarem działania jest rozwiązywanie problemów związanych z analizą, przygotowywaniem ekspertyz, komunikacją i formułowaniem strategii działania. Najlepszą efektywność i wydajność przynosi jednak Królowa Monet. Nic bowiem tak jej nie pociąga jak sprawdzanie spraw według listy, skrupulatność i osiąganie celów. I to ona właśnie zadba o dokładność każdego szczegółu.

Rycerze

Rycerze są znani z koncentracji na akcji, działaniu, które daje rezultaty. Kiedy Rycerz pojawia się w układzie to jest wskazówką, że ktoś podejmie szybką i decydującą akcję, która wpłynie na daną sytuację. Ale angażują się tylko w te działania, które dotyczą ich bezpośrednio. Ponieważ potrafią być nieprzewidywalni, ekstremalni i chaotyczni zawsze wokół nich robi się pewne zamieszanie.

Pazie

Gdy paź pojawia się w układzie, oznacza to, że ktoś potrzebuje pomocy lub wskazówek lub ci, którzy mogą wspierać pojawią się w trakcie rozwoju danej sytuacji.